Tren smart – alle trener hardt

Innenfor fullkontakt skal det trenes hardt – og det på godt og vondt!

Nå er dette et av de mest misforståtte treningområder innen fullkontakt trening på amatørnivå. Det er flere feller å gå i når man skal ivareta arven fra «hardcore-fighting». For å ta det i korthet, så er det ingen tvil om at man får de beste resultatene med kontinuitet i treningen over tid. Dette bygger ikke bare en god utøver, det bygger også teamet rundt, og ikke minst treningsmiljøet. Dette er det mange som går glipp av uten å vite bedre i jakten på resultater i nuet.

Skader er den største faren for å forhindre all utvikling, og her er vi inne på saken kjerne. Får man en eller flere som lider av skader, vil det selvsagt tilsi at denne utøveren faller bak ift en som holder seg skadefri, pluss at dette vil også ramme treningskollegaer som ikke vil kunne dra nytte av en skadet sparringspartner. Og det er nettopp i sparringsammenheng hvor skader blir et faktum om man ikke kan det man skal. Å sparre steinhardt er ikke det samme som å pådra seg smeller i kropp og ben. Og her faller de med den gamle macho-holdningen av. Det er fortsatt mange som er av den oppfatning at man skal regne med såre legger, lårhøner m.m. i sparringsrunder til vanlig…som man tar med seg videre i treningen…som man tar videre med seg inn i turneringer. Man kan selvsagt få seg en smell, men å se på dette som uvesentlig er et tegn på uvitenhet. En god setning er nok «alt til sin tid».

Anderson Silva Thai Bokser,bokser og MMA utøver på øverste nivå viser teknisk sparring

{youtube}6nBoQgeKP-0{/youtube}

 

Kunnskap er makt

Man må også ha evnen til å bruke flere varianter og typer trening for å oppnå resultater. Dette er meget utslagsgivende når man har flere utøvere, og om man prøver å forme dem alle under samme stil. Mang en utøver har forblitt den evige nummer to fordi det står en trener bak som ikke har forstått utøverens fordeler og ulemper, og som har kjørt sitt eller klubbens faste system. Mitts-trening med en god trener er en av de beste måtene å skreddersy utøverens beste side på. «Problemet» for mange er at man ikke finner det logisk å sette av tid til én og én utøver for denne type trening. Da blir det den vanlige duren med en stor pute som alle kan holde…og alle faktisk kan slå og sparke på. Lite kreativt – og som former utøveren til nøyaktig det samme som de andre.

Thai mitts brukt av mennesker med kunnskap representerer teknikk, fysikk, timing og reagerende, handlingsrettet trening

{youtube}ztjrnol8WoY{/youtube}

 

Som nevnt er skader – eller rettere sagt å unngå dem – et naturlig 1. pri for alle aktive utøvere og trenere. Men det blir dobbeltmoralsk om man følger tankegangen som tilsier at man må regne med å bli fraværende på trening fordi man skal «trene realistisk». Om man kan sitt virke om trening finnes det utallige muligheter som kan benyttes for å utfylle den realistiske delen av fullkontakttrening (som krever steinhard trening), men uten negativ innvirkning. Vel for å kikke på tilfeller; skal vi se på en måneds trening opp mot et stevne hvor utøver A følger den tradisjonelle måten og hva det innebærer – kontra utøver B – som ligger under de prinsipper poengtert tidligere.

 

Skade/tilbakefall

Avbrudd/begrenset tren

Avvik fra program* 

Alternativ trening

Begge skjema er reelle.

 

 

Utøver A

 

 

Mandag

Tirsdag

Onsdag

Torsdag

Fredag

Lørdag

Søndag

T.T/ Timing-base

Sparring

Fysisk int./ barmark

T.T/ gjenvinne base

Sparring/ terskel

Fri

Sparring

T.T/ Base-favoritter

Sparring

Fysisk int./ barmark

T.T/ gjenvinne base

Sparring/ terskel

Fri

Sparring

T.T/ Dir.kontringer

Sparring

Fysisk int./ barmark

T.T/ base-aggresjon

Sparring/ terskel

Fri/ sosial team*

Sparring

T.T/ Dir.kontringer

Sparring

Fysisk int./ barmark

T.T/ gjenvinne base

Sparring/ terskel

Fri

Sparring

T.T/ Base-favoritter

Sparring

Fysisk int./ barmark

T.T/ gjenvinne base

Sparring/ terskel

Fri

Sparring

T.T/ Base-inngang

Sparring

Fysisk int./ barmark

T.T/ base-aggresjon

Sparring/ terskel

Fri

Sparring*

T.T/ Base-favoritter

Sparring

Fysisk int./ barmark

T.T/ gjenvinne base

Sparring/ terskel

Fri/ sosial team *

Sparring

T.T/Base-inngang

Sparring

Fysisk int./ barmark

T.T/ base-aggresjon

Sparring/ terskel

Fri

Sparring

 

Utøver B

 

Mandag

Tirsdag

Onsdag

Torsdag

Fredag

Lørdag

Søndag

T.T/ Timing-base

Sparring/ Drill

Fysisk int./barmark

T.T/ gjenvinne base

Sparring/ terskel

Fri

Sparring

T.T/ Base-favoritter

Sparring/ Drill

Fysisk int./barmark

T.T/ gjenvinne base

Sparring/ terskel

Fri

Sparring

T.T/ Dir.kontringer

Sparring/ Drill

Fysisk int./barmark

T.T/base-aggresjon

Sparring/ terskel*

Fri/ sosial team*

Sparring

T.T/ Dir.kontringer

Sparring

Fysisk int./barmark

T.T/ gjenvinne base

Sparring/ terskel

Fri

Sparring

T.T/ Base-favoritter

Sparring

Fysisk int./barmark

T.T/ gjenvinne base

Sparring/ terskel

Fri

Sparring

T.T/ Base-inngang

Sparring/ Drill

Fysisk int./barmark

T.T/ base-aggresjon

Sparring/ terskel

Fri

Sparring

T.T/ Base-favoritter

Sparring/ Drill

Fysisk int./barmark

T.T/ gjenvinne base

Sparring/ terskel

Fri/ sosial team *

Sparring

T.T/ Base-inngang

Sparring

Fysisk int./barmark

T.T/ base-aggresjon

Sparring/ terskel

Fri

Sparring

MERK: Dette er et overflatisk innblikk til tross for mye info. Skjema ovenfor er reelle tall hvor A-skjemaet er av eldre årgang enn B. En tilleggsmerknad er at det er mange som som fortsatt ligger på A ift skader, og dette gir også mindre målbare ringvirkninger. Utøvere stiller til start med småskader, og under oppkjøring blir man reservert etter at man har fått en skade fordi man selvsagt er redd for at det skal skje igjen. Denne usikkerheten tar man også ofte med seg inn i turneringer. Dette er også ut i fra de 8 siste ukene med normale treningsrutiner inn i mot turnering.

Når det er sagt så kan man tenke seg oppkjøring til enda mer betydelige turneringer som krever lengre og mer forberedelser, og hvor da differansen mellom utøverene vokser. Bygger man viten og kultur er man enda raskere tilbake på trening også etter stevner – som gjør at man nok en gang øker forspranget til konkurrentene som må ha 1-2 uker uten trening etter turnering. Se dette ift en sesong eller på en treårs periode, så gir det seg selv…

Tren smart-ALLE trener hardt!

Dette innlegget ble publisert i Artikler om trening. Bokmerk permalenken.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s

Dette nettstedet bruker Akismet for å redusere spam. Lær hvordan dine kommentardata behandles..